کلید اتوماتیک چیست

کلید اتوماتیک : 

یکی از انواع کلیدهای الکترومکانیکی فشار ضعیف است کلید اتوماتیک یا کلید قدرت (Circuit Breaker) که با باز و بسته شدن کنتاکتهای آن، قطع و وصل مدار الکتریکی صورت میگیرد.

کاربرد کلید اتوماتیک :

به منظور حفاظت تأسیسات روشنائی، برق صنعتی، سیم و کابل و ماشین آلات در برابر اضافه بار و جریان اتصال کوتاه از فیوز، کلید- فیوز و کلیدهای اتوماتیک استفاده می گردد. لیکن به لحاظ اینکه فیوزها همیشه نمی توانند عمل حفاظت موضعی و سلکتیو را در انواع مختلف شبکه ها بطور کامل و بدون خطا انجام دهند و در شبکه سه فاز در موقع ازدیاد جریان اغلب قطع سه فاز بطور همزمان لازم و ضروری است، در بعضی از شبکه های توزیع می بایست به محض برگشت جریان (ولتاژ) یا افت بیش از حد مجاز ولتاژ، مدار بطور خودکار قطع و آلارم های لازم ایجاد گردد.

در بعضی موارد ورود اتوماتیک یا دستی ژنراتور اضطراری یا ترانسفورماتور در شبکه توزیع جهت تداوم کار شبکه یا انجام تعمیرات دوره ای شبکه اجتناب ناپذیر می باشد. در چنین حالاتی فقط از کلید اتوماتیک می توان استفاده کرد. یکی از قابلیت‌های مهم کلیدهای اتوماتیک MCCB سه حالته بودن سوئیچ آن ها می باشد، به این صورت که در صورت بروز خطا در یک کلید اتوماتیک، کلید به جای قرار گرفتن در حالت قطع در حالت خطا قرار خواهد گرفت و این خصوصیت امکان مشاهده بروز قطعی مدار و بازشناختن علت آن (قطع دستی یا بروز خطا) را به ما خواهد داد.

انواع کلید اتوماتیک :

کلید اتوماتیک کامپکت (Molded Case Circuit Breaker (MCCB : این کلیدها از ۱۶۰۰ آمپر تا فراتر از ۵۰۰۰ آمپر را نیز پشتیبانی میکنند و شامل گستره ی وسیعی از اکسسوری‌ها برای ارسال سیگنال و تحت فرمان بودن از فاصله دور را می‌باشند.

کلید اتوماتیک هوایی (Air Circuit Breaker (ACB : رنج جریان این کلید ها از ۱۶ آمپر تا ۱۶۰۰ آمپر می باشد، در ساده ترین نوع آن حفاظت اضافه جریان و اتصال کوتاه  با مکانیزم‌های حرارتی و مغناطیسی دیده شده است. کلید‌های کامپکت میتوانند مکانیزم حرارتی و مغناطیسی نداشته باشند و حفاظتهای اضافه جریان و اتصال کوتاه بر مبنای رله‌های الکترونیکی صورت گیرد که این مورد موجوب افزایش قیمت و دقت بالای کلید خواهد شد.

ABB :

کلید های اتوماتیک شرکت ABB در هر دو نوع اتوماتیک هوایی (دارای ظرفیت تا ۶۳۰۰ آمپر ) و کامپکت طراحی و تولید شده اند، در ادامه به توضیح کامل هر کدامل از محصولات این شرکت پرداخته ایم.