سنسور نوری چیست

 سنسور ها به طور کلی برای تشخیص فاصله اجسام، حضور و یا عدم حضور آنها به کار برده می شود. سنسور نوری این کار رو با فرستادن نور از یک فرستنده به یک گیرنده و شناسایی جسمی که بینشان قرار میگیرد این کار را انجام می دهد. سنسور های نوری در انواع : سنسور نوری رفلکتوری ، سنسور نوری یک طرفه و سنسور نوری دو طرفه طراحی شده اند. برای راهنمای خرید و دریافت لیست قیمت سنسور نوری آتونیکس با تتا صنعت نمایندگی Autonics درایران تماس حاصل فرمائید و همچنین جهت دانلود کاتالوگ فارسی سنسور فتوالکتریک آتونیکس به انتهای مقاله مراجعه کنید.

برخی از کاربرد های سنسور نوری چیست ؟ استفاده در ورودی ها و در خط تولید کارخانه ها برای تشخیص اجسام می باشد.

نوری که در سنسور فوتوالکتریک استفاده می شود نور مدوله شده می باشد. که محدوده ی فرکانسی آن بین 5 تا 30 کیلو هرتز می باشد که در بازه ای بین نور سبز و مادون قرمز قرار می گیرد. سنسور نوری میتواند این نور مدوله شده را از نور محیط تشخیص دهد. این مدوله کردن نور باعث افزایش دید سنسور می شود. منبع ارسال نور این سنسور های نوری معمولا دیود های نوری یا همان LED ها می باشند.

سنسور های نوری دو طرفه (Through Beam) :

که پر کاربرد ترین نوع سنسور های نوری می باشند. این نوع سنسور ها از دو قسمت فرستنده و گیرنده تشکیل شده اند. فرستنده به منبع نور و گیرنده به رله، کنتاکتور یا PLC متصل شده و فرمان قطع یا آلارم را اعلام میکند. حداکثر برد این سنسور ها 90 متر می باشد که بلند ترین دید را نسبت به دو نوع دیگر دارند.

سنسور نوری چیست سنسور های نوری دو طرفه (Through Beam)

سنسور های نوری رفلکتوری (Retro-reflection) :

قسمت فرستنده و گیرنده در یک بدنه قرار دارد. قیمت و زمان نصب کمتری نصب به سنسور نوع Through Beam دارند. نور فرستاده شده پس از برخور به منعکس کننده (آینه) مجدد به گیرنده بر می گردد. قرار گرفتن جسم در این مسیر نور بازگشتی به گیرنده را قطع میکند.

سنسور نوری چیست سنسور نوری رفلکتوری (Retro-reflection)

سنسور های یک طرفه (Diffuse) :

این مدل سنسور دقیقا همانند سنسور نوری آینه ای می باشد که فرستنده و گیرنده در یک بدنه می باشد. کاربر آن در جایی است که امکان نصب آینه وجود ندارد. در این مدل وقتی جسم مقابل سنسور قرار میگیرد. نور به سطح جسم خورده و از سطح آن به گیرنده بر میگردد.

سنسور نوری چیست سنسور نوری یک طرفه (Diffuse)

نکات مهم در انتخاب سنسور :

  • نوع سنسور (Through Beam، Retro-reflection و Diffuse )
  • خروجی سنسور (NPN و PNP)
  • برد دید
  • جسم هدف (جنس آن)

سنسور نوری Autonics:

شرکت Autonics از بهترین تولید کننده های سنسور نوری با تنوع بالا می باشد. شکل ظاهری سنسو های این شرکت در انواع مکعبی، استوانه ای و یو شکل می باشد. برای اطلاع از قیمت سنسور نوری آتونیکس با شرکت تتا صنعت نمایندگی فروش محصولات آتونیکس در ارتباط باشید.

جهت مشاهده مشخصات فنی و مقایسه انواع سنسور نوری اینجا کلیک کنید.

جهت دانلود کاتالوگ فارسی سنسور نوری آتونیکس اینجا کلیک کنید.

سری های مختلف سنسور فتوالکتریک آتونیکس Autonics :

سنسور نوری چیست ؟

 سنسور ها به طور کلی برای تشخیص فاصله اجسام، حضور و یا عدم حضور آنها به کار برده می شود. سنسور نوری این کار رو با فرستادن نور از یک فرستنده به یک گیرنده و شناسایی جسمی که بینشان قرار میگیرد این کار را انجام می دهد. سنسور های نوری در انواع : سنسور نوری رفلکتوری ، سنسور نوری یک طرفه و سنسور نوری دو طرفه طراحی شده اند.

لیست قیمت سنسور آتونیکس

برای راهنمای خرید و دریافت لیست قیمت سنسور نوری آتونیکس با تتا صنعت نمایندگی Autonics درایران تماس حاصل فرمائید و همچنین جهت دانلود کاتالوگ فارسی سنسور فتوالکتریک آتونیکس به انتهای مقاله مراجعه کنید.